Czy słyszeliście kiedyś o tym, że stan naszych organów wewnętrznych jest powiązany z tym jaki mamy nastrój, jakie emocje się pojawiają w nas? I odwrotnie nasze nawyki emocjonalne, rekcje do których jesteśmy przyzwyczajeni, które tworzą w nas różnego rodzaju uczucia, mogą wpływać na stan naszych organów wewnętrznych?
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, każdy główny organ jest powiązany z jakimś konkretnym uczuciem.
Zimą jest czas Nerek i Pęcherza Moczowego. Kiedy mamy niedobór nerek, nasila się w nas poczucie lęku, niepokoju, obniża się poczucie własnej wartości, boimy się porównywania i oceny innych. Przy osłabionych nerkach wycofujemy się z życia, spada nasza energia życiowa do depresji włącznie, pojawia się lęk przed zmianą, przed nowym, łatwo ulegamy wpływom innych, ponieważ silne nerki to silna wola.
Przy słabych nerkach nie ma jasnej wizji siebie, tego co chcemy osiągnąć, dokąd zmierzamy i łatwo wtedy nami manipulować.
Ważne jest też, że możemy pogorszyć stan nerek, gdy nawykowo się martwimy o przyszłość i ciągle narzekamy.
Niedługo zawita do nas wiosna, a w tym czasie króluje Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy.
Niedobór w wątrobie Tradycyjna Medycyna Chińska wiąże z gniewem. Wyczerpana krew, zablokowane Qi wątroby, czy nadmiar gorąca w wątrobie to tylko część z problemów, które mogą doprowadzić do łatwego wpadania w złość.
Jeżeli wychowaliśmy się w społeczeństwie polskim, to warto wziąć pod uwagę ten aspekt, ponieważ tutaj nawyki społeczne – emocjonalne również mogą osłabiać wątrobę poprzez ciągłe narzekanie i niezadowolenie oraz irytację.
Serce czyli okres letni, ciepło, słońce, radość. Nadmierna ekscytacja, pobudzenie, osoby które mówią bardzo dużo i szybko, powtarzające się na okrągło będą miały niedobór w sercu.
Śledziona i Żołądek czyli późne lato. Niedobór w tym elemencie wyraża się poprzez nadmierne zamartwianie się o przyszłość, dzielenie włosa na czworo, wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy, ciągłe przerabianie negatywnych, przykrych historii z przeszłości, nastawienie się na zły obrót sprawy.
Płuca czyli jesień. Niedobór w płucach objawia się takimi uczuciami jak smutek, żal, melancholia. Jeżeli mieliśmy trudne doświadczenia w okresie dziecięcym, wchłanialiśmy głęboko smutek naszego rodu, to on będzie manifestował się w dorosłości poprzez różnego rodzaju problemy zdrowotne np. przewlekły kaszel, płytki oddech, brak energii, słaby, cichy głos, słaba odporność.
Mam nadzieję, że ten temat troszkę Wam rozjaśni jak współpracuje ze sobą nasze ciało fizyczne i emocjonalne. Napiszcie swoje odczucia po przeczytaniu tekstu, czy podoba się Wam i czy wniósł coś wartościowego do Waszego życia .
Pozdrawiam
Agata
W zgodzie ze sobą
P.S. Polecam mój profil na FB “Agata Brzezińska – Życie w zgodzie ze sobą”, znajdziecie tam więcej informacji na temat zdrowia w podejściu holistycznym i wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
https://tiny.pl/cqcz8